Застрахований бізнес звільнили від перевірок ДСНС: Закон прийнято
Ухвалений Верховною Радою законопроєкт № 3361 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо перших кроків дерегуляції бізнесу шляхом страхування цивільної відповідальності» надає підприємцям можливість обирати: або вони довіряють інспектору з пожежної охорони, або страхують своє майно, щоби потім отримати компенсацію.
Законопроєкт передбачає звільнення підприємства із середнім та/або незначним ступенем ризику від проведення планових перевірок техногенної та пожежної безпеки за наявності полісу страхування відповідальності.
За основу цей проєкт було прийнято ще 2 червня 2020 року. Документом пропонується скасувати обов'язкові перевірки у разі наявності полісу страхування відповідальності перед третіми особами за збиток, який може бути нанесений при експлуатації об'єктів підвищеної небезпеки.
Коли страхова компанія заходить на територію того чи іншого підприємства, вона бачить, наскільки великі ризики виникнення пожежі або іншої катастрофи та скільки буде коштувати застрахувати цю відповідальність. Страхова компанія розуміє, що їй краще зробити певні зауваження, виправити недоліки й пізніше застрахувати певну територію чи майно, щоби потім, якщо раптом щось станеться, виплатити компенсацію. Водночас страховики будуть старатися максимально вберегти себе від того, щоб не виникнули ці несприятливі обставини
Якщо суб'єкти господарювання з середнім і незначним ступенем ризику укладуть договір страхування своєї відповідальності перед третіми особами, які можуть постраждати від діяльності цих суб'єктів, проведення перевірок відкладається на 6 - 10 років. У разі настання аварії або пожежі, страховик, який застрахував таку відповідальність, виплачуватиме відшкодування потерпілим для компенсації їх збитків.
Розмір страхової суми за договором страхування відповідальності встановлюється в такому договорі за домовленістю сторін з урахуванням результатів аудиту пожежної та техногенної безпеки і не може становити для суб'єктів господарювання:
- із середнім ступенем ризику - менше 3 тисяч мінімальних заробітних плат;
- із незначним ступенем ризику - менше 2 тисяч мінімальних заробітних плат.
Тобто бізнесу потрібно буде провести аудит пожежної безпеки та оформити страхування. Потім повідомити ДСНС про наявність страхування та на період дії договору звільнитися від планових пожежних перевірок.
Цей законопроєкт ухвалено безпосередньо за ініціативи ДСНС. Саме вони говорять про те, що їм потрібно уникнути корупційних складових, зробити так, щоби було менше інспекторів, а більше пожежників, саперів тощо
Прийняття законопроєкту є ефективним способом мінімізації корупційних схем шляхом скасування планових перевірок суб’єктів господарювання із середнім та/або незначним ступенем ризику, які мають поліс страхування відповідальності.
Загальний порядок проведення перевірок зберігається щодо об’єктів підвищеної небезпеки, включаючи пожежовибухонебезпечні об’єкти та об’єкти, господарська діяльність на яких може призвести до аварій екологічного та санітарно-епідеміологічного характеру, а також щодо підприємств, установ, організацій державної та комунальної форми власності. Це є гарантією збереження високих стандартів до захисту населення, територій, навколишнього природного середовища та майна від надзвичайних ситуацій.